İZMİR OSGB

Dinamik insan kaynağıyla hizmet veren Enkur OSGB işine SAYGI, hayata SAYGI, çalışana SAYGI sloganını ilke edinmiştir. Firmamız bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinci, sosyal sorumluluk çalışmaları ve bilgi paylaşımında yaşadığı ve yaşattığı şeffaflık ile sektöründe ilerlemeye devam etmektedir.

TEKLİF İSTEYİN!

Bize Ulaşın

Bizi Takip Edin!

Bize Ulaşın
Telif İsteyin

OSGB İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe giriş sırasında OSGB işe giriş sağlık raporu istenir. Bu raporun istenme nedeni, işe girecek olan kişinin sağlığının işe uygun olup olmadığıdır. Sağlığı, çalışma şekline elverişli olmayan kişilerin o işyerinde çalışması yasal olarak yasaktır. Firmalar ve çalışanlar, bu durumu göz ardı etmesi durumunda kanunen suç işlemiş olur.

İşin şekline göre yapılan muayeneler de farklılık gösterir. Yapılacak işin türü ve çeşidi, etkenlerden bazılarıdır. Dolayısıyla kişiler, OSGB işe giriş sağlık raporu almalı ve işe girerken ilgili kişilere vermelidir. Bu belgenin amacı, iş yerlerinden iş sağlığını ve güvenliğini sağlamaktır. Ayrıca iş güvenliği ve şartlarını iyileştirmede önemli bir etkendir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İlgili bakanlık, OSGB sağlık raporu için bazı güvenlik ve sağlık birimlerine yetki verir. Bu birimlerde iş yeri hekimleri bulunur. Belli muayeneler sonucunda işe giriş sağlık raporunu verir. Bazı kişiler, devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden ve özel hastanelerden muayene sonucu bu belgeyi almaya çalışır. Ancak OSGB hekimleri tarafından verilmeyen işe giriş sağlık raporu geçerli sayılmaz.

OSGB hekimleri, bu konuda özel eğitim almış yetkili kişilerdir. Dolayısıyla işe göre kişileri farklı ve detaylı muayenelerden geçirir. Enkur OSGB, bu alanda hizmet veren profesyonel firmalardan biridir. İşe girmeden önce işe giriş sağlık raporu almak için güvenle destek alabilirsiniz.

Firma, duruma göre yıllık, haftalık ya da aylık olarak kişileri belli muayeneler geçirir. Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda yer alan işlerde, personellerin işe uygunlukları raporlanmak zorundadır. Bunun belli periyotlar ile yapılmasına dikkat edilir. Haftalık ya da aylık fark etmeksizin, her muayenenin OSGB hekimleri tarafından yapılması zorunludur.

İşe Giriş Sağlık Raporu Almak Zorunlu Mu?

İşe giriş sağlık raporu zorunlu mu, tarzında sorularla sık karşılaşılır. Bu sorunun cevabı, sınıflara göre değişkenlik gösterir. Ancak işe giriş sağlık raporu:

  • Yasal olarak alınması zorunlu olan bir belgedir.
  • OSGB sağlık raporu olmayan kişiler işe alınamaz.
  • Personellerin mevcut güvenlikleri ve sağlık durumları, belli kontrollerle korunmalıdır.
  • Personellerin iş sırasında maruz kalabilecekleri sağlık risklerine karşı önlem alınmalıdır.
  • Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfında olanlar kesinlikle sağlık raporu almalıdır.
  • İş değişikliği olduğunda yeni işe giriş sağlık raporu alınması gerekir. Çünkü işler farklılık gösterebilir.

Bu noktalara dikkat etmek, hem işverenin hem de işçinin görevidir. Dolayısıyla profesyonel OSGB firmasıyla çalışılmalıdır.


0 Yorum | ENKUR OSGB | Faydalı İçerik