İZMİR OSGB

Dinamik insan kaynağıyla hizmet veren Enkur OSGB işine SAYGI, hayata SAYGI, çalışana SAYGI sloganını ilke edinmiştir. Firmamız bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinci, sosyal sorumluluk çalışmaları ve bilgi paylaşımında yaşadığı ve yaşattığı şeffaflık ile sektöründe ilerlemeye devam etmektedir.

TEKLİF İSTEYİN!

Bize Ulaşın

Bizi Takip Edin!

Bize Ulaşın
Telif İsteyin

OSGB İle Çalışmak Kanunen Zorunlu mudur?

OSGB ile çalışmak kanunen zorunlu mudur, sorusu firmalar tarafından sıkça merak edilir. Firma kurulduktan sonra personel alımına başlanır. Bu süre zarfında firma büyümeye devam eder. İşte, bu noktada iş sağlığı ve güvenliği ortaya çıkar. Birçok işletme, bunun zorunlu olup olmadığını merak edip araştırmaya başlar.

2012 yılında Resmi Gazete aracılığıyla yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, bu sorunun cevabını açıkça vermektedir. Yasaya göre işletmeler, personellerine İş Sağlığı ve Güvenliği açısından çalışmalar yapmak zorundadır. Dolayısıyla bu konuda doğru hizmeti alabilmek için OSGB ile çalışması gerekmektedir.

Yasa çerçevesinde işletmeler, 3 grupta incelenmektedir. Bunlar; çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikelidir. Dolayısıyla işletmenin bulunduğu sınıfa göre işlemler ve sorumluluklar da farklılık göstermektedir.

OSGB İle Çalışmayanlara İdari Para Cezası Uygulanır mı?

Yasal olarak OSGB ile çalışmak zorunlu hale getirildi. Dolayısıyla işletmeler, bu yasaya uymadıklarında cezalandırılır. Bu cezalardan biri de idari para cezasıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği yasasına uymamanın idari para cezası, her yıl düzenli olarak güncellenmektedir.

İdari para cezası, bir örnek üzerinden anlatılabilir. Tehlikeli sınıfında olan ve 5 çalışanı bulunan bir firma, iş güvenliği uzmanı ile çalışmadığı varsayılsın. Bu firma, her çalışanı için 9.672 TL idari para cezasına çarptırılır. Toplam, 48.360 TL ödemek zorunda kalır. Ayrıca bu cezanın aylık olduğu unutulmamalıdır. Firma, uyarı ve cezalara rağmen hekim bulundurmamaya devam ederse yılda 580.320 TL’ye kadar ceza ödeyebilir.

OSGB Ne İş Yapar?

OSGB, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yasalara uygun olarak işlemler yapar. Ortak güvenlik ve sağlık birim personellerinin takibinde görevlidir. Bu görev oldukça ciddi olduğu için büyük sorumluluklar gerektirir. Personellerin iş güvenliği yasalarına göre çalışıp çalışmadığını yakından takip eder.

OSGB yetkilileri bu alanda eğitimler verebilir. İşletmelerin risk analizlerini yapar. Yıllık çalışma ve eğitim konusunda yönlendirmeler yapar. İş Sağlığı ve Güvenliği yasalarına uygun olmayan durumları rapor haline getirir.

Dolayısıyla OSGB, İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda oldukça önemlidir. Firmaların bu konuya özen göstermeli gerekir.


0 Yorum | ENKUR OSGB | Faydalı İçerik