İZMİR OSGB

Dinamik insan kaynağıyla hizmet veren Enkur OSGB işine SAYGI, hayata SAYGI, çalışana SAYGI sloganını ilke edinmiştir. Firmamız bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinci, sosyal sorumluluk çalışmaları ve bilgi paylaşımında yaşadığı ve yaşattığı şeffaflık ile sektöründe ilerlemeye devam etmektedir.

TEKLİF İSTEYİN!

Bize Ulaşın

Bizi Takip Edin!

Bize Ulaşın
Telif İsteyin

Ofislerde İş Güvenliğinin Önemi

Ofis iş güvenliği kuralları ile çalışanların sağlığı için çok önemlidir. İş güvenliği, tehlikesiz ve tehlikeli tüm işler için gereklidir.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları; personellerin ofislerdeki verimini artırıyor. İSG çalışmalarının optimum seviyeye çıkmasında önemli rol oynuyor. Ofislerde potansiyel tehlikelerin önüne geçilmesinde işçi sağlığı çok önemlidir. Ofislerde iş güvenliğiyle;

  • Personellerin etkinlikleri artar,
  • Çalışma alanı düzene sokulur,
  • İnsan- makine ve çevre arasında uyumlu bir ilişki kurulur,
  • Gereksiz aktivitelerin önüne geçilir,

İş güvenliği ile meslek hastalıklarının önüne geçilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ofislerde meslek hastalıkları daha çok olmaya başlamıştır.

Ofis Meslek Hastalıkları Nelerdir?

Ofislerde risk analizi yapıldığında meslek hastalıklarının ön plana çıktığı görülmüştür. Genellikle ofisler iş güvenliğine gerek duyulmayan alanlar olarak kabul edilir. Bu durumun tam aksine ofis çalışanları içinde iş güvenliği sağlanması gerekiyor. Ofislerde uzun süre bilgisayar ekranına bakmak ve devamlı sandalyede hareketsiz oturmak meslek hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Ofis çalışanlarının en çok karşılaştığı hastalıklar; kas ve iskelet sistemiyle alakalıdır. Devamlı oturmak, tüm vücudun bel bölgesine ağırlık uygulamasına sebep olur. Buna bağlı olarak çalışanlar, bel ağrısı problemiyle karşılaşır. Boyun fıtığı da devamlı bilgisayar başında oturanların karşılaştığı problemlerdir. Dolaşım sistemi bozuklukları ofis ortamının sebep olduğu diğer önemli hastalıklardır. Devamlı klavye kullanımından kaynaklı olarak; parmak ve ellerde birtakım problemler meydana gelir. Ofislerin havalandırma ve ısıtma sistemlerinin yeterince çalışmaması, personellerin solunumla alakalı problem yaşanmasına sebep olur.

Ofis Ortamlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Tedbirleri

Ofislerde iş kazaları önüne geçilmesi için havalandırma sisteminin çok iyi çalışması gerekiyor. Böylelikle akciğer ve solunum hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Personel sürekli aynı pozisyonda kalmamak adına ara verip dolaşmalıdır.

Ofis yüksek katta yer alıyorsa; personelin aşağıya düşme ihtimaline karşı camlar yüksekte tasarlanmalıdır. Ofis zemininin kaygan olmamasına çok dikkat edilmelidir. Zemin temizlendikten sonra mutlaka kaygandır tabelası alana bırakılmalıdır. Ofislerdeki elektrik hattı düzenli kontrol edilmelidir. Böylelikle elektrik kaçaklarının önüne geçilmiş olur. Ofislerde personelin yaşamını tehlikeye sokacak hususlar detaylı incelenerek iş güvenliği uzmanı tarafından ortadan kaldırılmalıdır.


0 Yorum | ENKUR OSGB | Faydalı İçerik