İZMİR OSGB

Dinamik insan kaynağıyla hizmet veren Enkur OSGB işine SAYGI, hayata SAYGI, çalışana SAYGI sloganını ilke edinmiştir. Firmamız bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinci, sosyal sorumluluk çalışmaları ve bilgi paylaşımında yaşadığı ve yaşattığı şeffaflık ile sektöründe ilerlemeye devam etmektedir.

TEKLİF İSTEYİN!

Bize Ulaşın

Bizi Takip Edin!

Bize Ulaşın
Telif İsteyin

İşyerlerinde Kişisel Koruyucu Yönetimi Nasıl Sağlanmalıdır?

İşyerlerinde teknik yöntemlere dayalı toplu korunma, iş organizasyonu veya çalışma yöntemleriyle sağlanarak, kaza ve hastalık risklerinin önlenmesi, azaltılması için, işyerinin bu anlamda uygulaması gereken bir sistem söz konusudur. Bunlara gerek duyulmayan az riskli ortamlarda ya da bunlardan yeterli sonuç alınmadığında çalışanın kendi değerlendireceği kişisel koruyucu donanımı yönetimi uygulanır.

Kişisel Koruyucu Yöntemler İşyerlerinde Ne Zaman Uygulanır?

İş hayatında her gün daha fazla yer almaya başlayan koruyucu yöntemlerin, yapılacak işin tehlikesini en aza indirecek düzeyde seçilmesi ve ergonomisinin iş düzenini aksatmaması gereklidir. Çalışanın koruyucu malzemeleri doğru kullanması için eğitimler verilmesi, malzemelerin kontrol ve bakımlarının yapılması önem taşımaktadır. Tüm bunların bir hiyerarşiye bağlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İş sağlığı ve güvenliği konusunda tüm çalışmalar gerçekleştiğinde ve bunlardan olumlu sonuç alınmadığında başvurulması gereken, çalışanın kendi uyguladığı kişisel koruyucu yöntemlerdir.

Kişisel Koruyucu Yöntemlerin İşyerlerinde Uygulanması Hangi Şartlarda Olur?

Kişisel koruyucu donanımların bilgili ve bilinçli kişiler tarafından kontrol edilmesi son derece önemlidir. Kullanılan donanımın herhangi bir hasarının olmaması, bazı durumlarda sağlam olduğu anlamına gelmemektedir. Gözle takip edildiğinde herhangi bir sorun olmayabilir ancak bu gözle görülmeyen diğer konuların ele alınması gerekliliğini ortadan kaldırmamaktadır. Hasarsız ve hiç kullanılmamış bir malzemenin raf ömrünü de araştırmak gereklidir. Yalnızca hasar aramakla kişisel donanımı yeterli düzeyde yapılmayabilmektedir. Tüm aparatlarını tek tek incelenmesi, doğru bir kontrol yapılması açısından hassasiyetle yapılmalıdır. En ince ayrıntısı ele alınarak bakmak ve bu malzemeleri kullanan kişilerin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi konusu ihmal edilmemelidir.

İşyerlerinde Kişisel Koruyucu Yöntemlerin Uygulanmasının Yeterliliği

Kişisel koruyucu donanımlarının yanlış seçilmesi, kazalara davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir. Sadece ekipmanın yanlış tercih edilmesi bile büyük bir risk faktörü demek olmayabilir ancak ekipmanı kullanmadan önce gözle yeterli kontrolün yapılmaması, ekipman kullanımında yeterli derecede eğitim alınmaması, ekipmanın bakımsızlığı, çalışmaların doğru tanımlanmaması, koruyucuların kapasitesini aşan nedenler arasında sıralanabilir.

Toplumumuzda yanlış yargılardan birinin de kişisel koruyucu yöntemlerin, tüm tehlikeyi ortadan kaldıracağıdır. Kişisel koruyucu yöntemler ve donanımlar, tam anlamıyla çalışma ortamındaki riskleri ortadan kaldırmak için düzenlenmez.

İşyerlerindeki her türlü kaza ve hastalık riskinin ortadan kaldırılması için uygulanan tüm yöntemlerin sonucunda, tehlike yok edilemediğinde başvurulan, tehlikenin şiddetini en aza indirmek amaçlı kullanılan ekipmanlardır denilebilir. İş güvenliği açısından baretin, maskenin, iş ayakkabısının öneminden bahsediliyor olsa da, aslolan çalışana yalnızca kendinin belirlediği kişisel koruyucu yöntemlerinin ve donanımın gerek duyulmadığı iş ortamının sağlanmasıdır.


0 Yorum | ENKUR OSGB | Faydalı İçerik