İZMİR OSGB

Dinamik insan kaynağıyla hizmet veren Enkur OSGB işine SAYGI, hayata SAYGI, çalışana SAYGI sloganını ilke edinmiştir. Firmamız bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinci, sosyal sorumluluk çalışmaları ve bilgi paylaşımında yaşadığı ve yaşattığı şeffaflık ile sektöründe ilerlemeye devam etmektedir.

TEKLİF İSTEYİN!

Bize Ulaşın

Bizi Takip Edin!

Bize Ulaşın
Telif İsteyin

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği

Az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği, üzerinde durulması ve bilinçlenilmesi gereken önemli konulardan biridir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na bağlı olarak iş güvenliği belirlenmelidir. OSGB firmaları, az tehlikeli sınıfında bulunan ve çalışan sayısını en fazla 50 olan firmalara, Temmuz 2020 tarihinden itibaren İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı alma zorunlulukları getirecektir. Ancak bu zorunluluk, 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi.

Ancak ertelenme söz konusu olsa da çalışan sayısı en fazla 50 olan firmalar, İş Güvenliği gibi 8 saat süren eğitimleri almak zorundadır. Ayrıca alınacak eğitimler, personellerin eğitimlerinden ibaret değildir. Acil Durum Planı ve Risk Değerlendirilmesi yapmak zorunlu hale gelmiştir.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği

Az tehlikeli firmalar, diğer sınıflarda bulunan iş yerleri gibi hizmetleri aynıdır. Ancak denetleme periyotları ve işyeri ziyaretleri, diğerlerine göre daha kısa sürer ve geniş aralıklarla yapılır. 31 Aralık 2023 tarihine erteleme zorunluğu olan 6331 sayılı İSG Yasası, az tehlikeli işyerleri için zorunluluk gerektirmez.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; az tehlikeli işyerleri, kamuya ait firmalar ve çalışan sayısı en fazla 50 olan yerler için maddeler içerir. Bu yasaya göre;

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)

 

İzmir OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin kısaltılmış halidir. Bu hizmeti sağlayan birçok firma vardır. Ancak T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından firmaya yetki verilmesi zorunludur. Yetki verilen firmalar, işyerlerine İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı verebilir.

OSGB hizmeti veren firma, öncelikle işyerinin hangi sınıfta bulunduğunu belirlemelidir. Çünkü tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üç sınıf bulunur. Bu sınıfların kendi içerisinde özel durumları bulunur. Ayrıca sınıflara göre personeller belirlenir.

ENKUR İzmir OSGB olarak bu alanda hizmet veren profesyonel firmalardan biriyiz. Kurulduğumuz günden beri, yönetmeliklere uygun hizmetler sunuyoruz. İzmir OSGB ve daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


0 Yorum | ENKUR OSGB | Faydalı İçerik